Руські та Афонські святі.

У другу неділю після празника Святої Трійці (в цьому році 17 червня) вшановується пам’ять всіх святих, які в землях Русі і на Святій Горі Афон просіяли. Це день Ангела Київської Русі, адже слово «руський» походить від слів «Русь Київська». Це і велике торжество Афона.

У цей день ми згадуємо і особливо молимося всім, хто християнським подвигом прославив землі Святої Русі: царів, князів, воїнів, сповідників, священиків, мирян, Христа ради юродивих і безвісних пустельників. Скільки їх було на Русі? Господь відає …

Русь до 1917р. славилася не мучениками, а подвижниками. Подібно маякам на море, віхам в засніжених полях, були на Русі Александр Невський, Амвросій Оптинський, Іоанн Кронштадтський, преподобні Сергій Радонезький і Серафим Саровський, святі Києво-Печерської Лаври (її засновник і батько руського чернецтва прп. Антоній приніс на Київські гори благословення Божої Матері і Святої Гори Афон). Це і великий і дуже шанований в Греції святий праведний Іоанн Руський (пам’ять його 9 червня), який народився і жив у XVIII столітті на Україні. Під час служби в армії він потрапив у полон до татар і був проданий в рабство турку – командиру яничарів. Але вірність Христу, Православ’ю і Київській Русі, чесність і людяність навіть яничарів схилила до поваги бранця-християнина.

А в XX столітті вся Русь стала землею мучеників, освятилась їх кров’ю, повітря – сходом душ на Небо. Російській державі Господь судив стати Третім, і за пророцтвом старця Філофея, останнім Римом («яко два Рима падоша, третій стоїть, а четвертому не бути»). Русь Свята перевершила Візантію в своєму стоянні в Православ’ї і залишиться незламною до кінця світу. І святі новомученики приєдналися до собору руських святих.

Очолює сонм новомучеників і сповідників Русі Патріарх Тихон, який благословив вірних рабів Іісуса Христа на муки і смерть за Нього. Це і страстотерпець цар-мученик Микола II і його свята сім’я (сім Я) – цариця Олександра Федорівна, царевич Олексій, великі княжни Ольга, Татіана, Марія і Анастасія, це і розстріляний без суду і слідства біля стін Києво-Печерської Лаври в лютому 1918р . митрополит Київський і Галицький Володимир. Це і архіпастирі Єлисаветградської землі: Онуфрій, Прокопій, Порфирій, Анатолій, Антоній і перший прославлений Єлисаветградський святий – священномученик Микола Іскровський. Це і преподобносповідник Варсонофій Херсонський, який народився в селищі під Єлисаветградом, і прп. Кукша Одеський, котрий довгий час служив на Святій Горі Афон, а народився в селищі Єлисаветградського повіту. Це і багато священнослужителів і мирян – сучасні мученики за Христа. Неможливо обчислити всіх новомучеників і сповідників віри Святої Русі XX століття: тисячі невинних жертв, постраждалих тільки за те, що в душі їх жив Христос. І вони разом з руськими святими особливо моляться Богу за нашу Вітчизну, за Триєдину Київську Русь, за порятунок наших православних народів. В 1941р. День Всіх святих, в землях Русі просіявших, припав на неділю 22 червня, початок очищення і протверезіння нашого народу від безбожних

п’ятирічок , початок відродження віри. В цей час ніс свій подвиг сповідника віри і подвиг лікаря святитель Лука Кримський (відомий всьому світу професор-хірург В.Ф. Войно-Ясенецький, пам’ять по 11 червня). Він і спочив у 1961 році на день Всіх святих . Разом з усіма святими Руської землі вшановується і наш блаженний старець Данило Єлисаветградський.

А Свята Гора Афон – земний уділ Божої Матері, Її «Сад», місце порятунку для тих, хто хоче бути спасенний (на цю святу землю вже тисячу років не ступала жіноча нога – там тільки чоловічі монастирі). Святі, які просіяли на Горі Афон, дали Православному світу найвищі зразки подвижницького життя, самовідданих бдінь і постів, внутрішнього духовного діяння …

По слову прп. Силуана Афонського (уродженця Русі): «Святі – сіль землі, вони – сенс її буття, вони той плід, заради якого вона зберігається … Коли земля перестане народжувати святих, тоді відніметься від неї сила, що утримує світ від катастрофи».

І дай Боже нашому поколінню, поколінню наших дітей не втратити, не забути прагнення до Христа, прагнення до святості. І ніколи не забувати День Ангела Русі!

Всі святі нашої землі, моліть Бога за нас!

Моліть Бога за православну Україну!

Протоієрей Євгеній Назаренко.

Просмотров (159)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *