Богородична Пасха.

28 серпня відзначається одне з 12 головних свят Православної Церкви – Успіння Пресвятої Богородиці. Цей день іменується ще Богородичною Пасхою, і недарма. Як оповідає нам Святе Предання, то була друга цілковита перемога над смертю і пеклом, здобута вже не небесним гостем – Боголюдиною, але земною Дівою – найчистішою і найдосконалішою з усіх людей, і все ж однією з нас, земнородних.
Тіло Матері Божої поховали в Гефсиманії поряд з гробницями Її батьків – праведних Іоакима і Анни, поруч з Йосипом Обручником. На третій день тіла в труні не виявилося (залишилися одні похоронні пелени). А Діва Марія з’явилася в цей день апостолам, стоячи на воздусі, в оточенні ангелів, в сяйві небесної слави, і сказала, що Вона завжди буде з ними. І апостоли кликали до Неї: «Пресвята Богородице, допомагай нам!» …
Свято Успіння Пресвятої Богородиці встановлено церквою Христовою з давніх часів, але особливо урочисто воно стало звершуватися в Православній Церкві у VI ст. після перемоги візантійського імператора Маврикія над персами (582г). Спільне святкування Успіння Пресвятої Богородиці, 15 серпня по ст.ст., у більшості східних та західних церков встановлюється в VIII-IX століттях і до нього готуються 2-х тижневим суворим постом. Радість в тому, що Матір Божа не вмерла, як зазвичай вмирали і вмирають люди, а силою Божою воскресла в преображеному тілі і знаходиться в Царстві Божому. Тілесно лишивши земний світ, Вона не перестає молитися за нас пред Сином Своїм і Богом Ісусом Христом …
Це свято завжди було улюбленим на Київській Русі. Три Лаври (спеціальний статус великого монастиря) на Україні і безліч храмів і монастирів присвячені Успінню Божої Матері. Наші предки це свято називали «Першою Пречистою», а Київську Русь – «Домом Пресвятої Богородиці».
У Єлисаветграді до 50-х років минулого століття стояв величний на всій південній Україні (поступався тільки Одеському собору) Кафедральний 6-ти престольний Успенський собор. Зараз на цьому місці знаходиться міськвиконком, у дворі якого стоїть лише пам’ятний хрест. Успіння Пресвятої Богородиці – особливе духовне свято і всіх православних християн, які працюють і служать в цій будівлі. Всіх депутатів – християн нашого міста! Важливо нам і їм про це замислитися!
Та й саме місто Єлисаветград почало будуватися від «Пречистих Врат» (де зараз гармати стоять) фортеці святої Єлисавети. Пам’ятні хрести і історичні свідчення говорять про колишні храми. Але ми, нащадки, повинні відновити зруйноване, зберегти в чистоті віру нашого народу, його святі традиції. Район Миколаївки (колишній парк Крючкова) прикрашає невеликий, але прекрасний Успенський храм (там 28 серпня престольне свято). До свята Успіння відкрилися в Благовіщенському храмі обласного центру високохудожні і духовно розписані центральні хори (балкон). Там зображені і звістка про близьке успіння від архангела Гавриїла (так зване Смертне Благовіщення) і приготування Божої Матері, Її Успіння і похоронна процесія. Це справжній духовний подарунок і храму, і місту.
На наступний день після Успіння святкується Третій Спас, «Спас на полотні». Це свято Нерукотворного (тобто не руками створеного) Образа Пресвятої Богородиці, зображеного на рушнику (Убрусі), яким, за переказами, був зцілений від прокази цар Едеський Авгарь. Божественний погляд Спасителя, проникаючи в наші змучені душі, благодаттю Святого Духа очищує і освячує нас, зцілює духовні і тілесні недуги, а Пресвята Богородиця ніколи не залишає віруючих без допомоги і дарує їм Свій Покров.
28 серпня закінчується суворий Успенський піст на честь Божої Матері, час утримання, доброчинності, посилених молитв.
Православна Церква знову і знову закликає всіх людей доброї волі молитися за нашу Батьківщину, за мир на нашій землі, за наш Український народ. І нас співвітчизників, не залишати в своїх молитвах і щирих турботах своє місто, місто святої праведної Єлисавети, матері Іоанна Хрестителя, найближчої родички Діви Марії – Пресвятої Богородиці.

Протоієрей Євгеній Назаренко.

Просмотров (49)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *