Чудеса відбуваються для людей по їх вірі і по Божому Промислу. На Київській Русі, як і в інших християнських країнах, де вшановують Пресвяту Богородицю і Приснодіву Марію, відбувалося і відбувається багато чудес, знамень і зцілень від ікон Божої Матері. Чудотворних ікон Пресвятої Богородиці сотні. Однією з найбільш прославлених є ікона Володимирська (інша назва цієї чудотворної святині Києво-Вишгородська). Один з трьох днів святкування цієї ікони 6 липня, в пам’ять порятунку Русі від навали хана Ахмата в 1480 р.
Володимирська ікона Божої Матері, за переказами, була написана апостолом і євангелістом Лукою на дошці столу, за яким трапезував Господь Іісус Христос з Пречистою Своєю Матір’ю і праведним Йосипом Обручником. Побачивши ікону, Матір Божа сказала: «Благодать від Народженого від Мене і Моя з цією іконою завжди буде».
До 450р. ікона залишалася в Єрусалимі, а потім була перенесна до Константинополя. На початку XXII століття патріарх Царгородський Лука Хрістоверг надіслав точний список її до Києва великому князю Юрію Долгорукому. Ікона була поставлена в дівочому монастирі Київського Вишгорода, який колись належав святій рівноапостольній княгині Ользі.Тут Володимирська ікона прославила себе багатьма чудесами.
У 1155р. Вишгород став уділом сина Юрія Долгорукого – Андрія Боголюбського. Після чудесного явлення Божої Матері і Її велінню ікона була перенесена у Володимир. Князь Андрій Боголюбський побудував у Володимирі найбільший храм в честь Успіння Богородиці і переніс в нього ікону, прикрасивши її багато золотом, сріблом, дорогоцінним камінням. Відтоді ікона стала іменуватися «Володимирська».
Коли в 1175р. князь Андрій Боголюбський був убитий бунтівними боярами, священик Миколай здійснив хресну ходу з цією іконою вулицями міста, і заколот стих. А в 1395р. ікону перенесли з Володимира до Москви хресним ходом, і непереможний завойовник Тамерлан відступив без боїв від російських земель і розгорнув назад свої війська.
Перемога в 1480 р. в знаменитому «стоянні на Угрі» (річка називалася «Пояс Богородиці»), теж пов’язано з заступництвом Богородиці і Її Володимирської ікони. Ця перемога була дуже важливою подією на Русі. Тоді Іоанн Ш розірвав ханську басму і відмовився платити золотоординському хану Ахмату. Згадаймо і інші історичні моменти і випадки чудесної допомоги (звільнення від польських загарбників, Бородинська битва та інші).
Володимирська ікона перебувала в Кремлі, в храмі Успіння Богородиці, в радянський період вилучена та передана в Третьяковську галерею, де перебуває й донині. Мистецтвознавці датують ікону XIII століттям, стверджуючи, що це список з ікони, написаної в I столітті євангелістом Лукою. Так чи інакше, Володимирська ікона – найдавніша і
найдосконаліша по виконанню і донесенню матеріального відчуття і святості.
У м.Єлисаветграді була церква на честь Володимирської ікони Божої Матері. Зараз це Кафедральний собор Різдва Пресвятої Богородиці з приділами вмч. Катерини і Хрестителя Господнього Іоанна, Різдво якого святкується 7 липня.
9 липня відбувається святкування Божої Матері в честь Її ікони «Тихвинська» (1383р), 11 липня – «Троєручиця» (VIII століття), а 12 липня – «Касперовська» (1355р).
Триває Петрів піст. І нам потрібно пам’ятати, що це завершальні дні Петрова, апостольського посту і особливо 7 липня за н. ст. – велике християнське свято, а не привід для ворожінь, чаклунства і язичницьких ритуалів, адже все це ще з часів Старого Завіту вважається великим гріхом, неприпустимим заняттям у багатьох основних релігій світу. Тим більше для нас, християн, кому Божа Матір надає своє всесильне заступництво і допомогу.
Пресвята Богородиця, спаси нас і нашу Київську Русь, нашу українську землю.
Протоієрей Євгеній Назаренко.
Просмотров (44)