Послання через десять століть.

У другу неділю Великого посту (цього року 4 березня) завжди згадується і прославляється святитель Григорій Палама. У 1341р. Константинопольський Собор Православної Церкви прийняв положення святителя про те, що через подвиг посту і молитви Господь осяває віруючих благодатним Своїм Світлом, яким Він Сам сяяв на Фаворі. Святитель виклав вчення про Божественні енергії. Про те, що Бог проявляє Себе в діях, а дія – це Божественна енергія, по церковно-слов’янськи «благодать». Це була важлива подія, велика перемога православного богослов’я і афонського духовного досвіду над невірними судженнями і уявленнями про православне чернецтво і про мету християнського життя.

Разом зі святителем Григорієм Вселенська Православна Церква прославляє в цей недільний день і Собор всіх святих Києво-Печерських, наших родичів по вірі і вітчизні. Їх святі нетлінні мощі духовно сяють Божественною енергією і несуть і передають по молитвам до них Боже благословення, допомогу і зцілення. І цьому є свідчення десятків записаних щороку чудес. І зараз всі святі Києво-Печерські особливо звертаються до нас з глибини століть через заповіт засновника руського чернецтва – преподобного Феодосія Києво-Печерського, написаний ним в XI столітті київському великому князю Ізяславу – главі православної Київської держави. У своєму заповіті святий писав: «Стережіться кривоверів і всіх бесід їх, бо наша земля наповнилася ними. Якщо хто і спасе свою душу, то тільки той, хто живе в православній вірі, бо немає іншої віри кращої, ніж наша чиста і свята Віра Православна. Не личить хвалити чужу віру. Той, що хвалить чужу віру все одно що свою хулить. Якщо хто почне хвалити і свою і чужу, то він двоє вір і близький до єресі … Твори милостиню не тільки своїм по вірі, але і чужовірним, до всякого будь милосердний. Про язичників і іновірців Бог у цьому столітті печеться, але в майбутньому вони не отримають вічних благ. Ми, всі хто живе у вірі Православній, і тут отримуємо всі блага від Бога, а в майбутньому столітті спасе нас Господь Іісус Христос. Якщо тобі потрібно буде померти за святу віру, з відвагою іди на смерть. Так і святі вмирали за віру, а нині живуть у Христі. Якщо побачиш іновірних з вірними, що сперечаються, лестощами бажаючих відвести їх від правої віри, допоможи православним. А якщо ти змовчиш і залишиш їх без допомоги, то це все одно, як якщо б ти відняв спасену душу у Христа і віддав її сатані … На слова: «Ваша віра від Бога і наша віра від Бога відповідай:« Кривовір. Чи ти і Бога вважаєш двоєвірним? Що говорить Писання: “Один Бог, одна віра, одне Хрещення».

Послання прп. Феодосія Печерського слід знати і виконувати всьому православному народу нашої православної країни – України. Невже ми пізнали всю глибину і красу Православ’я, що кидаємося до іновірців, сектантів, слухаємо зарубіжних «проповідників», котрі намагаються вчити нас віри Христової, якою просвітлена наша земля вже більше 10 століть.

Дай Бог нам очистити наші серця і побачити духовними нашими очима нетварне Божественне Світло, пізнати силу благодаті Божої і духовну силу святих євангельських імен (адже ім’я Єлисавета означає «Та, що шанує Бога». І не втратити ні нам, ні дітям, ні внукам Божого благословення на нашій Богом даній православній землі.

Протоієрей Євгеній Назаренко.

Просмотров (24)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *