Коли Іісус Христос на землі проповідував слово Боже, то Його оточували тисячі людей, які прагнули почути Його … скорбота людська рікою плинула до ніг милосердного Вчителя. Смиренні серця слухачів прийняли Його заповіти і принесли багаті і щедрі плоди. Смирення стало коренем, з якого виростали інші плоди святої віри Христової. Смирення піднесло людей до Бога, наділило дарами благодаті і прославило їх і в Царстві Небесному і в Земній Церкві.
У числі таких смиренних і лагідних угодників Божих стоять великомучениця Варвара і мучениця Іуліанія (пам’ять їх 17 грудня), преподобний Сава Освячений (пам’ять його 18 грудня) і святитель Миколай Чудотворець (пам’ять його 19 грудня).
Багатий і знатний язичник Діоскор, який рано залишився вдівцем, зосередив всі свої сили на дочці Варварі. Він виховував її, приховуючи в спеціально збудованій вежі від сторонніх очей, але бажання пізнати істинного Бога , яке народилося через споглядання краси і гармонії навколишнього світу, привело Варвару до християнської віри. Вона зустрілася з християнами і потім прийняла Святе Хрещення. Незмірно сильніше любові батька до доньки стала ненависть Діоскора до діви-християнки. Батько жорстоко катував дочку і християнку Іуліанію, котра приєдналася до неї. Тверді сповідниці віри Христової були обезголовлені самим Діоскором. Це було в 306р. З того часу ім’я і подвиг святої Варвари прославляється у всій Церкві Христовій … Її святі останки, мощі з 1108р знаходяться в Києві, куди вони були перевезені дружиною Київського князя Михайла візантійською княжною Варварою. Зараз ця велика святиня знаходиться у Володимирському соборі, побудованому в основному на кошти царської скарбниці. Будівництво і розпис собору тривало тридцять років.
Прп. Сава Освячений (532р) почав своє подвижницьке чернецьке життя з 8-річного віку і став згодом великим духовним старцем, заснував Лавру недалеко від Віфлеєма (що стоїть і нині). Життя цієї обителі подібне життю афонських монастирів. Там знаходяться святі мощі преподобного Сави і преподобного Іоанна Дамаскіна (780р), колишнього міністра сирійського Халіфа, який став після чуда зцілення Божою Матір’ю його відрубаною за наклепом руки, ченцем цієї обителі. Пам’ять преподобного Іоанна Дамаскіна відзначається 17 грудня.
Народжений в Лікійської країні від благочестивих батьків Феофана і Нонни, святитель Миколай був з дитинства смиренним і богобоязливим отроком. Натхнений простою, але сердечною вірою, він у своїй ревності за славу Божу був подібний до великих угодників Божих – пророка Ілії і Хрестителя Господня Іоанна … І через багато століть святитель Миколай Чудотворець користується особливою любов’ю і шануванням не тільки з боку всього православного народу, католиків, але навіть деяких юдеїв, мусульман та інших іновірних сповідань. Але ніде він так не прославлений, як на Русі. Адже Русь завжди називалася «Домом» Пресвятої Богородиці, але з боковим
вівтарем на честь святителя Миколая Чудотворця. Русь, особливо Київську, називали Микольською країною і з 17 грудня на землі козаків, в Православній Україні, починалися триденні Микольські свята. Нехай вони почнуться зараз і у нас. Православні храми завжди відкриті і особливо в святкові та недільні дні.
22 грудня, в день зимового сонцестояння Церква Христова святкує зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці. З давніх-давен це свято називають «родинами сонця», оскільки після цього дня “сонце повертає на літо, а зима-на мороз». У цей день особливо моляться Господу Богу, просять клопотання Пресвятої Богородиці і праведної Анни про дарування дітей, про зцілення від безпліддя.
23 грудня (за н.ст.) 1754р. відійшов до Господа святитель Іоасаф Бєлгородський – великий син православного українського народу, прославлений в лику святих в 1911р. Він походив із знатного козацького роду і був по матері онуком гетьмана Данила Апостола. Його святі мощі після Жовтневого перевороту довго перебували в Ленінградському музеї атеїзму. Богоборці вирізали серце святителя, після чого його мощі все одно залишилися нетлінними, хоча частково втратили еластичність і гнучкість. У 90-х роках минулого століття святі мощі нащадка запорізьких козаків повернулися в Бєлгород і зараз знаходяться в Кафедральному Преображенському соборі. І чудеса за молитвами до святителя Іоасафа продовжують відбуватися і в наш час. Благословення свт. Іоасафа, духовного друга і наставника імператриці Єлисавети Петрівни і на нашій фортеці св. Єлисавети, матері Іоанна Хрестителя. Святий угодник Божий благословляв імператрицю на її добрі справи, а значить і на планування і будівництво нашої фортеці. У будівництві нашої фортеці брали участь два (з восьми) козацьких полків, яким командували дядько і рідний брат святителя Іоасафа, а на звершення літургії, молебень і закладку фортеці приїхали ігумени двох козацьких монастирів, які також були пов’язані зі святителем Іоасафом.
В цей день також пам’ять мучеників Євгенія та Маріана Кесарійських. Дивний Бог у святих своїх!
Протоієрей Євгеній Назаренко.
Просмотров (314)